Masaż sportowy – czym jest i dla kogo?
Masaż sportowy, a masaż klasyczny
Pomiędzy masażem sportowym, a masażem klasycznym występuje wiele wspólnych cech. Jest głaskanie, rozcieranie, wyciskanie, ugniatanie i oklepywanie ciała. Jednak pomimo tego, że oba są relaksujące, masaż sportowy nie zawsze jest bezbolesny – co jest podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma. Wykonuje się go z użyciem większej siły i energii.
Rodzaje masażu sportowego
Istnieje wiele rodzajów masażu sportowego, w tym między innymi:
- Masaż przed zawodami - wykonuje się go na 2 dni przed zawodami w celu wzmocnienia i rozluźnienia mięśni.
- Masaż restytucyjny - wykonywany w trakcie trwania zawodów, mający na celu rozluźnienie mięśni, poprawienie krążenia krwi i przyspieszenie przemiany materii.
- Masaż sportowy przed-, między- i powysiłkowy - w pierwszym przypadku masaż pełni funkcję elementu rozgrzewki, w drugim, czyli w przerwie w czasie zawodów, w celu nagrzania mięśni, zaś w trzecim, po intensywnym treningu w celu zregenerowania mięśni.
- Masaż kondycyjny - wykonuje się go w czasie wolnym od treningów, by ciało zachowało dobrą kondycję i elastyczność.
- Masaż treningowy – czyli technika ugniatania mięśni, stosowana po okołu pięciu godzinach od skończonego treningu.
Przed wizytą w gabinecie masażysty, należy przede wszystkim zadbać o higienę – oczyścić skórę, biorąc prysznic lub kąpiel.
Jakie ruchy wykonuje masażysta i co mają na celu?
Jak już wspomnieliśmy wyżej, w masażu sportowym, tak jak w klasycznym, wykonuje się głaskanie na początku i końcu treningu, które ma na celu poprawę pracy gruczołów łojowych i potowych. Rozcieranie, to wykonywanie rękami kolistych ruchów, które pomagają w rozciąganiu mięśni i stawów. Na mięśnie działa również ugniatanie, które charakteryzuje się różną siłą nacisku, zaś opukiwanie, czyli ruchy siekające i uderzenia klaszczące mają rozluźnić mięśnie.
Jakie korzyści daje masaż sportowy?
Choć długość trwania takiego masażu to od ok. 10 minut do godziny, w zależności od rodzaju, niesie on ze sobą wiele korzyści. Zaliczamy do nich między innymi: zniwelowanie napięcia i stresu, poprawę metabolizmu, zapobieganie kontuzjom i urazom, a także szybki powrót do sprawności fizycznej, poprawę krążenia krwi i zapobieganie zakwasom.