Jakie ćwiczenia dla pacjentów z cukrzycą?
Podstawowe zasady nie tylko dla cukrzyków
Każda aktywność fizyczna – nie dotyczy to tylko cukrzyków – powinna rozpoczynać się około 10 minutową rozgrzewką, zaś na jej zakończenie powinno się wykonywać ćwiczenia rozluźniające mięśnie. Ważne jest, aby pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów podczas ćwiczenia. Zaczynając uprawiać sport trzeba też pamiętać o dobraniu odpowiedniego stroju, który będzie wygodny i obuwia, które będzie zapobiegać urazom. Przyjrzyjmy się zatem ćwiczeniom dla osób z cukrzycą – które są dla nich najbardziej odpowiednie?
Sport dla cukrzyka
Jedną z najbardziej optymalnych form aktywności fizycznej zalecanej osobom po 65 roku życia z cukrzycą typu II jest intensywny spacer. Znacząco poprawia on wydolność, zwiększa kondycję, a codziennie, sumienne spacerowanie może pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Dla osób z większą nadwagą zaleca się z kolei tzw. nordic walking, czyli maszerowanie ze specjalnymi kijami – ten typ aktywności corocznie w ramach treningu wybierają m.in. narciarze. Jazda na rowerze, w tym również stacjonarnym, jest tak samo zalecana – z początku krótkie trasy przyzwyczają cukrzyka do regularnego wysiłku.
Na kolejnym miejscu wskazuje się pływanie – ćwiczenia w wodzie nie męczą tak bardzo, natomiast są w stanie znacząco poprawić kondycję ciała. Basen wpływa również kojąco na kręgosłup i stawy. Osobom z dość dobrą kondycją proponuje się natomiast ćwiczenia na sali gimnastycznej lub świeżym powietrzu, a także taniec.
Jakich form aktywności powinni unikać cukrzycy?
Boks, podnoszenie ciężarów, szybownictwo a także wspinaczka nie są zalecanymi formami ćwiczeń dla osób z cukrzycą. Intensywne treningi szybko zmniejszają poziom cukru we krwi, co może być niebezpieczne.
Ryzyko związane z aktywnością fizyczną cukrzyków
U osób z cukrzycą, uprawiających sport istnieje ryzyko m.in. hipoglikemii, czyli niedocukrzenia, dlatego też przed i po rozpoczęciem ćwiczeń należy oznaczyć poziom glikemii.