Fizjoterapia. Poznaj sekrety regularnych konsultacji.
O tym, co nas boli
O tym, jak istotne jest dla nas zdrowie, przekonujemy się zwykle wtedy, gdy zostaje ono w jakiś sposób naruszone. Powracanie do normy i pełnej funkcjonalności to często proces żmudny i wymagający niemało czasu. Musimy wówczas nie tylko poradzić sobie ze źródłem problemu, ale również odbudować cały system równowagi w organizmie. Nawet w przypadku zwykłego przeziębienia, poprawa trwa w czasie i powrót do sprawności jest dopiero finałem procesu leczenia. W przypadku niektórych urazów występuje konieczność zastosowania fizjoterapii, a proces zdrowienia wydłuża się o okres rehabilitacji. Na każdym jego etapie istotne są współdziałające czynniki: odpowiednia terapia oraz maksymalne zaangażowanie pacjenta. Trzeci niezbędny aspekt powrotu do zdrowia to konsultacje medyczne.
Przepływ informacji
Współpraca między pacjentem a jego rehabilitantem jest istotna dla poprawy stanu chorego. Jej podstawą powinna być zawsze rozmowa, odpowiednio ukierunkowana na wymagania, potrzeby i możliwości rekonwalescenta. Konsultacje fizjoterapeutyczne służą jako indywidualna porada udzielana przez specjalistów w celu zaplanowania optymalnego programu leczenia dla każdego pacjenta. Podczas takich spotkań omawia się informacje związane z danym urazem oraz najbardziej efektywne możliwości rozwiązania problemu. Dzięki temu pacjent otrzymuje wyczerpujące informacje na temat leczenia, a także te dotyczące czasu, jaki będzie musiał poświęcić dla osiągnięcia najlepszej możliwej w jego sytuacji sprawności.
Regularne konsultacje i ich wpływ na dochodzenie do zdrowia
To ważne, żeby konsultacje fizjoterapeutyczne ze specjalistą odbywać regularnie, ponieważ mogą mieć niezwykle znaczący wpływ na cały przebieg leczenia i powrotu do zdrowia. Przede wszytki na bieżąco uzupełniamy swoją wiedzę, poszerzając ją i modyfikując uzyskanymi od fizjoterapeuty informacjami. Dzięki temu możliwa jest zmiana lub dostosowanie aktualnego programu leczenia do postępów pacjenta lub zniwelowania przeszkód, z jakimi się zmaga. Rehabilitacja nie zawsze jest procesem szybkim i przyjemnym, dlatego należy mocno skupić się nie tylko na samej skuteczności leczenia, ale także na zapewnieniu pacjentom jak najlepszego komfortu. Regularne konsultacje fizjoterapeutyczne oznaczają zindywidualizowanie programu leczenia w dużo większym stopniu.
Pacjent w centrum uwagi
Konsultacje i wspólne planowanie dalszego postępowania pozwalają pacjentowi dostrzec jego własny wpływ na proces powrotu do zdrowia, dzięki wspieraniu jego zaangażowania oraz stworzeniu możliwości zaadaptowania się do nowej sytuacji. Wiedza przekazana podczas jednego lub kilku niepowiązanych spotkań zawsze okaże się niewystarczająca i szczątkowa. Tylko regularne konsultacje pozwolą nam odpowiednio orientować się i dostosowywać do postępów w leczeniu. Uszczerbek na zdrowiu, który wymaga działań fizjoterapeutycznych, często wymusza na nas zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń, przynajmniej do czasu odzyskania pełnej sprawności, a często i później. Wiąże się też zwykle ze stresem i realnym obniżeniem samooceny. Dlatego fizjoterapia wymaga kompleksowych działań, w tym wyjaśnienia choremu, co i w jaki sposób dzieje się z jego organizmem.
Rozmowa jest podstawą
Konsultacje fizjoterapeutyczne jako relacja pacjenta ze specjalistą wymagają pełnej współpracy. Od specjalistów mamy prawo wymagać informacji i jak najdokładniejszych danych, które pozwolą nam zrozumieć procesy leczenia. Z kolei pacjenci muszą wykazać się zaufaniem oraz realizmem w oczekiwaniach wobec rehabilitanta. Stworzenie dobrych warunków powrotu do zdrowia nie byłoby możliwe bez rozmowy. Przy regularnych konsultacjach fizjoterapeutycznych zawsze powinniśmy liczyć na pełne wsparcie i wyczerpujące informacje, dzięki którym zoptymalizujemy terapię i szybciej uzyskamy pełną sprawność.